Акваристика - български Форум за аквариуми, растения, рибки, скариди и техните проблеми
Снимки на скариди - Printable Version

+- Акваристика - български Форум за аквариуми, растения, рибки, скариди и техните проблеми (http://aquaristicabg.com/forum)
+-- Forum: Фотоакваристична галерия (/Forum-%D0%A4%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F)
+--- Forum: Снимки на аквариумни обитатели (/Forum-%D0%A1%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%BA%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%83%D0%BC%D0%BD%D0%B8-%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8)
+--- Thread: Снимки на скариди (/Thread-%D0%A1%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%BA%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B4%D0%B8)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

RE: Снимки на скариди - niksan_64 - 03-01-2014 09:25 PM

Ще проверя как е с вноса, но проблема е че плика е 600бр. Това за хубава цена, а иначе може и по малко, но тогава цената и двойна.

RE: Снимки на скариди - ico - 03-01-2014 09:29 PM

(02-28-2014 09:47 PM)dratimm Написа:  Не знам с какво снимаш, но много добро качество на снимките, а и скаридите са хубави. Трябва да обменим малко за кръв :)
Разполагам с минималното от огледално рефлексните като тяло и обектив, с това и се мъча. Качеството е далеч от желаното.

Точно кръвта на тия не си заслужава, от 20-30 скариди има 2-3 червени. Има някакви които жълтеят и ще е по интересно я тая посока.

Според мен освежаването на кръвта не е толкова важно при скаридите.
Бях ги докарал преди до доста хубави цветове без освежаване. Проста селекция само - в аквариума остават само най-червените, другите за храна. Макар че и други неща даваха цвят, някои от най-прозрачните ставаха ярко червени в мръсната вода при златните.

няколко снимки от тогава...
[Изображение: ico211111.jpg]
[Изображение: ico222222.jpg]
[Изображение: ico2222.jpg]
[Изображение: ico1.jpg]
[Изображение: 4IMG_1657.JPG]
[Изображение: 4IMG_1660.JPG]
[Изображение: 4IMG_1655.JPG]

RE: Снимки на скариди - dratimm - 03-01-2014 09:36 PM

Не е само до селекция. Селекцията също се изчерпва. Ако прочетеш задълбочено за чери скаридите и подразбираш от генетика, нещата ще ти станат ясни :)

RE: Снимки на скариди - ico - 03-01-2014 10:16 PM

Значи, от внушение са се получавали повече и по-червени, без свежа кръв. Сега вече знаейки Истината, няма да се получи повече. Направо ги зарязвам!

RE: Снимки на скариди - dratimm - 03-01-2014 10:38 PM

Не се обиждай, но нито аз, нито ти сме по-вещи от хората занимаващи се с генетика. Те хората са измислили генетиката преди мен и теб. Замисли се, ако събереш 30 руси индивида и почнеш да ги селектираш, няма ли с времето да стигнеш до близки братовчеди и израждане на гените.
Не си мисли , че тепърва откриваме топлата вода!

RE: Снимки на скариди - niksan_64 - 03-01-2014 10:45 PM

Няма начин без свежа кръв. И аз като теб отделях най червените в отделен аквариум, но поколението не беше оцветено толкова ярко. За една година спряха да имат малки и лека полека си заминаха.

RE: Снимки на скариди - Nicki_Iv - 03-01-2014 10:50 PM

О-о, и при мен беше така, хем имаше и нитрати в аквата, леко по леко - за малко да остана без тях, после 10 бр. от Тони и всичко си дойде по местата, сега имам и малки, а не бях вкарвал свежа кръв близо 2 г.!:)

RE: Снимки на скариди - ico - 03-01-2014 11:15 PM

Не е задължително, да се задържат само лошите гени, за да е задължително израждането. Има цели популации животни, които си се размножават в плен само близко родствено, особено при редките мутации... Има и доста по-висши гръбначни животни от скаридите, които се размножават без намесата на мъжки, гена си се копира и това е. Здравите и сполучливите мутации продължават, лошия материал си отпада...
Има ли подбор някакъв, то не е задължително всичко да иде в калта.
А за събирането на русите индивиди... има села на няма и 200 км. от тук, където си нямат по-далечни роднини от втори братовчеди и си е направо задължително и традиция размножаването с първи братовчед.
Признавам, че не ми изглеждат прекалено привлекателни, но погледнато от друг ъгъл, носят близки черти и за човек с точния вкус всички ще са "хубави". Wink

RE: Снимки на скариди - dratimm - 03-02-2014 01:24 AM

За да не останеш с грешно впечатление, че ние тук говорим "празни " приказки, ще ти цитирам дословно извадка от научен труд на български и европейски генетици , занимаващи се с мутацията( тук червения цвят на черито е мутация, която търпи непрестанна промяна, заради неустойчивост на този ген)

" Отдавна е известно, че селекцията в рамките на една чиста линия не води до никакъв резултат. По същата причина видовете са много склонни да измират, след като числеността им веднъж е паднала под някаква критична точка: запасът от генетично разнообразие се изчерпва и популацията вече няма с какво да отговори на промените в средата. При твърде малобройните популации влиза в сила още една причина – че в някои локуси случайно могат да останат само третокачествени алели.
При поколението от близкородствени кръстосвания, рецесивните гени отговорни за малформациите имат по-голям шанс да се проявят. Появяват се висока смъртност, вродени аномалии."
Автор: Майя Маркова

RE: Снимки на скариди - ico - 03-02-2014 10:00 AM

Щом споделянето на мнение без цитати се приема за празни приказки, то ще ползвам част от твоя цитат, за да запиша и аз нещо пълно в постовете си.
Та тук се говори за увеличени шансове и случайности, които евентуално се засилват, не че иначе не може да се случи. За приспособяването към промените в средата. Непостоянната среда на аквариума е страшна и за дивите скариди, а и не само...
(03-02-2014 01:24 AM)dratimm Написа:  " При твърде малобройните популации влиза в сила още една причина – че в някои локуси случайно могат да останат само третокачествени алели.
При поколението от близкородствени кръстосвания, рецесивните гени отговорни за малформациите имат по-голям шанс да се проявят. Появяват се висока смъртност, вродени аномалии."

А, дали има цитат какъв е броя на минималната популация?
Има много интересни примери с инбридинг, които не са така застрашаващи популацията.
Дали много хора, примерно, са си освежавали кръвта на планорбисите в аквариума. Обикновено популацията им тръгва от едно люпило по някое растение съвсем случайно внесено. От там се почва едно бясно размножаване, поне не се виждат безплодни и куци охлювчета с квадратни черупки, дори и да ги има те са нищо на фона на общия брой. Сигурно всеки с аквариум у нас има охлюви които са си братовчеди. Толкова е застрашена популацията от изхабените гени, че се търсят начини за тровене и на много места се пишат вредители.
И това е без никаква селекция, да не говорим за случаите в които се селектира и не всеки куц индивид има възможност да остави ЛОШИЯ СИ МАТЕРИАЛ.